Ultima actualizare: ieri, 11:08
Locale

FSEGA rămâne online și în semestrul II. Vor să protejeze studenții

Studenții de la FSEGA, vor rămâne acasă și în semestrul al doilea. Conducerea Facultății de Științe Economice și Gestiunea Afacerilor a decis ca semestrul al doilea să se desfășoare tot online pentru a-și proteja studenții.

”Având în vedere situația generată de pandemia COVID-19, respectiv proiecțiile privind desfășurarea procesului de vaccinare a populației la nivelul României, precum și hotărârile Consiliului de Administrație al Universității Babeș-Bolyai, analizând cu foarte mare atenție informațiile oficiale disponibile, dar mai ales informațiile oferite de platforma COVID-19 RoEIM, și luând în considerare următoarele aspecte:

– Prioritatea absolută a comunității noastre academice reprezentată de asigurarea și garantarea sănătății studenților și personalului facultății în spațiul Campusului FSEGA,

– Opțiunea comunității noastre academice de a reduce la un minim posibil riscul de infectare cu noul coronavirus SARS-CoV-2 atât pentru studenții și personalul facultății, cât și pentru familiile și aparținătorii acestora,

– În condițiile actuale ale pandemiei de COVID-19 din România, respectiv a reglementărilor naționale existente la această dată, riscul ca la un interval de timp de aproximativ 2 săptămâni să trecem de la desfășurarea activității în sistem hibrid la sistemul online este extrem de ridicat,

– Intenția declarată a Decanatului facultății noastre de a organiza cât mai curând posibil activități didactice, de finalizare a studiilor și/sau de admitere în cadrul Campusului FSEGA,

– Dorința întregii comunități academice de a relua activitățile didactice cel puțin în sistem hibrid pentru toți studenții facultății noastre, atunci când riscul de infectare cu noul coronavirus SARS-CoV-2 se reduce semnificativ,

Consiliul Facultății de Științe Economice și Gestiunea Afacerilor, reunit astăzi 21 Ianuarie 2021, a decis continuarea desfășurării în sistem online a tuturor activităților didactice și în perioada semestrului II al anului universitar 2020-2021”, a precizat decanul FSEGA, Conf.univ.dr. Răzvan V. Mustață.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Mai multe despre Locale
Bob Rădulescu nu se vaccinează. Se simte eclipsat de Iohannis?

Actorul Bob Rădulescu, a postat pe pagina de facebook un mesaj amuzant prin care explică de ce nu se vaccinează......

Închide